SP im. ks. A. Chojnackiego

szkola wejscie glowne DSC06028

wspieramy malopolskie talenty wspieramy malopolskie talenty plakat
malopolskie talenty koloref kolor 72dpi

2018 swieto chleba 2

Historia chleba obejmuje 100 wieków. 10 tysięcy lat temu człowiek posilał się chlebem, chociaż jego smak i wygląd bardzo różniły się od dzisiejszych wypieków.

16 października obchodzone jest Święto Chleba. Z tej okazji 19 października w naszej szkole Szkolne Koło Wolontariatu (pod opieką opiekunów p. Ewy Chrapek, p. Magdaleny Woźniak, p. Ewy Nowotny) przygotowało degustację różnych rodzajów chleba. Każdy nauczyciel, uczeń i pracownik szkoły mógł przygotować sobie kanapkę na 2 śniadanie i napić się świeżo wyciśniętego soku z jabłek. Kanapki można było przygotować z różnymi rodzajami chleba – orkiszowym, żytnim, jęczmiennym. Dużą popularnością cieszył się chleb bananowy upieczony przez jedną z uczennic.

Dla chętnych nowych smaków podajemy przepis na chleb bananowy:
składniki: 3-4 banany – mocno dojrzałe, 1 jajko, masło roztopione 1/2kostki, ½ szklanki cukru trzcinowego, 1 łyżeczka sody oczyszczonej, 1 ½ szklanki mąki,
wykonanie: rozgniatamy banany na papkę, potem dodajemy powoli pozostałe składniki mieszając – masy nie wolno wyrabiać mikserem tylko mieszać składniki ręcznie. Gdy całość będzie dobrze połączona, można na koniec dodać orzechy włoskie. Wyrobioną masę przekładamy do foremki i pieczemy 1 h w 1800C. SMACZNEGO.

 2018 swieto chleba 3